5 gezegen aynı hizaya geliyor

5 gezegen aynı hizaya geliyor

5 gezegen aynı hizaya geliyor

Güneş sisteminde bulunan beş parlak gezegen haziran ayının başından beri hizalanmaya başladı. Yaklaşık 18 yıl sonra tekrarlanan bu olay en son 2004 yılının Aralık ayında yaşanmıştı.

Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn, kuzey yarımküreden bakıldığında Güneşten uzaklıklarına göre sıralanıyor. Zaman zaman Dünya’nın uydusu Ay da bu sıralanın bir parçası haline geliyor. Gezegenlerin hizalanması haziran boyunca görünür olacak. NTV’de yer alan habere göre hizalanma Kuzey Yarımküre’nin tamamında izlenebilecek. Bu yarımkürede yer alan Türkiye’deki astronomi meraklıları da beş gezegenin hizalanmasını görebilecek.

GÖZLEM İÇİN EN İYİ ZAMAN

Hizalamayı gözlemlemek için en iyi zamanın, Venüs ile Mars arasında bir hilalin görüleceği 24 Haziran olacağı belirtildi. Bir sonraki hizalanma ise 2040 yılında yaşanacak.

NİSAN SONUNDA DÖRT GEZEGEN BİR ARAYA GELMİŞTİ

Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn parlak gezegenler olarak adlandırılıyor. Eylül ayına gelindiğinde Venüs ve Satürn’ün resimden çıkacağı belirtildi. Merkür’ü bu gezegenler arasında çıplak gözle tespit etmek biraz daha zor. Gezegen sıralamaya en sonra giriyor ve görmek için çok az zamanınız olacak. Beş gezegenin bir araya gelişini izlemek için en iyi vakit ise şafakla Güneş’in doğuşu arasında geçen süre.

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder