Apple Watch 4 almayı düşünenler! Dikkat!

Apple Watch 4 almayı düşünenler! Dikkat!

Apple’ın 12 Eylül’de tanıttığı Apple Watch 4 geçtiğimiz hafta sonu satışa sunulmuştu. Ülkemizde de 3499TL’den başlayan fiyatlarla satılan yeni nesil Apple Watch hakkında bazı önemli detaylar ortaya çıktı.

Apple’ın yeni nesil akıllı saati pek çok yeni özellikle karşımıza çıkmıştı. Değişen tasarım yapısı, düşme sensoru ve tabi ki EKG monitörü.

Apple Watch Series 4 ile gelen yenilikler arasında en çok dikkat çeken özellik ise EKG monitörü olmuştu. Tek bir dokunuşla kalbin EKG’sini çekebilen bu özellik sağlık alanında önemli bir devrim niteliğindeydi.

Fakat bu özelliğin şimdilik yalnızca ABD’de kullanılabilir olduğu ortaya çıktı. Çünkü Apple’ın bu özelliği kullanıcılarına sunabilmesi için bazı kurum ve kuruluşlardan onay alması gerekiyormuş. Cupertino merkezli şirket bu teknoloji için gerekli onayı ABD’deki FDA ofisinden almış durumda. Fakat ABD haricine herhangi bir ülkede onay aşamasına gelmiş bir durum söz konusu değil.

Avrupa Birliği’ndeki ülkeler için tek bir lisans yeterli olacak. Yani İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Ajansı tarafından verilecek olan izin ile tüm AB ülkeleri Apple Watch 4’te yer alan EKG özelliğini kullanmaya başlayabilecekler.

Fakat ülkemiz AB üyesi olmadığı için bu özelliğin Türkiye’de kullanılması için ilgili kurumlardan ayrıca izin alınması gerekecek. Yani EKG özelliği için Apple Watch 4 almayı düşünenlerin biraz daha beklemeleri, daha sağlıklı olacaktır.

(cnn)

KAYNAK : AKŞAM GAZETESİ

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder