NASA, uzay yürüyüşünü ertelemek zorunda kaldı

NASA, uzay yürüyüşünü ertelemek zorunda kaldı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı, kısaca NASA, bir gün kala uzay yürüyüşü için yeni bir duyuru yaptı. ABD ajansından astronot Mark Vande Hei, Japonya uzay ajansından (JAXA) Akihiko Hoshide ile Uluslararası Uzay İstasyonu’nun dışına çıkacaktı. 24 Ağustos Salı günü (bugün) yapılması beklenen bu görevde ikili, yeni güneş enerjisi kanatlarına bir destek takacaktı. Ancak istasyonun dışına şimdilik çıkamayacaklar.

Uzay yürüyüşü sağlık sorununa takıldı

İki astronotun 7 saatlik uzay yürüyüşünü NASA ertelemek zorunda kaldı. Çünkü Mark Vande Hei, küçük bir sağlık sorunun olduğunu iletti. ABD uzay ajansı bu kararı, dün bir açıklama yaparak duyurdu. NASA, tıbbî sorunun ayrıntılarını ise açıklamadı, Ancak bunun acil bir durum olmadığını belirtti.


Mark Vandei Hei

İki astronot, ertelemeye kadar uzay yürüyüşü görevi için hazırlık yapıyordu. Ama Mark Vande Hei‘nin dışarı çıkmasına 24 saatten az kala bir süre önce sağlık sorunları baş gösterdi.

Mark Vande Hei, ABD ordusundan emekli bir albay. 54 yaşındaki Vande Hei, Nisan ayından bu yana uzay istasyonunda. Astronot, büyük bir aksilik olmazsa bir yıllık bir görev için önümüzdeki bahara kadar uzayda kalacak. Ayrıca bu, ilk uçuşu değil. İkinci kez uzay istasyonda konaklıyor.

NASA, uzay yürüyüşü için yeni bir plan hazırlıyor. SpaceX, kargo uzay aracını 28 Ağustos’ta fırlatacak. Bu fırlatma ve Rus kozmonotların planladığı yürüyüşlerden sonra NASA, görevi yeniden yapmayı düşünüyor. Buna göre, Eylülden sonra görevin gerçekleşmesini bekliyoruz.

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder