Açıklandı! O uçaklar da tehlikede

Açıklandı! O uçaklar da tehlikede

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 150 ülkede 300 binden fazla bilgisayarı etkileyen fidye yazılımı WannaCry ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. South Carolina’nın Charleston kentindeki bir Boeing üretim fabrikası, Seattle Times’ın raporuna göre, WannaCry siber saldırısına uğradı. Boeing Commercial Airplane üretim mühendisinin baş mühendisi Mike VanderWel, şirket çapında bir not gönderdi.

Virüs ilk olarak Mayıs 2017’de ortaya çıktı ve dünya genelinde 150’den fazla ülkeye yayıldı. Bilgisayarları kapatıyor ve kullanıcıların genellikle bir kripto para biriminde bir ücret ödeyene kadar onları açmasını engelliyor.

Seattle Times, Boeing’in baş mühendisi Mike VanderWel ise çağrıda bulundu. VanderWel, “Kuzey Charleston’dan hızlı bir şekilde metastaz yapıyor ve sadece 777’nin (otomatik spar -kanat- montaj araçları) etkilendiğini duydum” dedi. Şirket, virüsün, işlevsel uçak testlerinde kullanılan ekipmanı vurabileceğini ve bunun uçak yazılımına yayılmasına neden olabileceğini düşünüyor. VanderWel, “Boeing’deki hemen hemen her VP ile bir görüşme yapıyoruz.” dedi.

KAYNAK : Haber7

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder