Amazon 3 bin adet kasiyersiz mağaza açacak

Amazon 3 bin adet kasiyersiz mağaza açacak

E-ticaret devi Amazon, yıllardır üzerinde çalıştığı kasiyersiz mağaza konsepti olan Amazon Go’yu geçtiğimiz yıl tüketicilerle buluşturmuştu. Müşterilerin Amazon uygulamasıyla girip ödemeleri de uygulama üzerinden yaptığı mağazada yapay zeka ve bilgisayar görme teknolojileri kullanılırken kasiyer ve uzun ödeme kuyrukları bulunmuyor. İlk 3 Amazon Go’yu genel merkezin yer aldığı Seattle şehrinde açan şirket; geçtiğimiz hafta ilk kez Seattle’ın dışına çıkmış ve Chicago’da Amazon Go mağazasını açmıştı. Kısa bir süre içinde New York ve San Francisco’yu da Amazon Go ile tanıştıracak olan şirketin kısa vadedeki hedefi 3 bin mağaza. 

3 bin mağaza hedefi Bloomberg’ün konuya yakın kişilere dayandırdığı haberine göre şirket 2021 yılına kadar toplam Amazon Go sayısını üç bine çıkarmak istiyor. Şirketin yıl sonuna kadar 10 Amazon Go mağazasına sahip olacağını ifade eden kaynaklar 2019’un başlarında bu sayının 50’ye ulaşabileceğini belirtiyor. Amazon iddialara hakkında yorum yapmasa da 3 bin Amazon Go mağazası açması halinde ABD’nin en büyük mağazalar zincirinden biri haline gelecek.
 
Tabi bu noktada en önemli problem Amazon Go mağazalarının maliyeti. Geleneksel mağazalarda yer almayan donanımların kullanıldığı her bir Amazon Go mağazasını açmak şirket için ,sadece donanımlara, 1 milyon dolar ödemek anlamına geliyor. Operasyon maliyetlerini düşürmek için halihazırda Amazon Go mağazalarında satılan ürünlere odaklanan ve bu sayede yapay zeka performansını artırmayı hedefleyen şirket, mağazalarını metro çıkışlarına yakın noktalarda açarak karlılığa ulaşmayı planlıyor. Ayrıca ilk etapta mağazalardaki ürün çeşitliliği sınırlamak ve kar marjı yüksek olan hazır gıdalara yönelmek de şirketin genişleme stratejilerinden biri.  

KAYNAK : Haber7

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder