Avrupa’nın en çok satılan 10 elektrikli otomobili! Bak işine Tesla!

Avrupa’nın en çok satılan 10 elektrikli otomobili! Bak işine Tesla!

Teknolojik gelişmelerin de etkisi ile beraber firmalar artık içten yanmalı motorlar yerine elektrikli otomobillere yatırım yapıyor.

Avrupa’da elektrikli araçlar için oluşturulan şarj istasyonları giderek artarken, yükselen talep de dikkat çekici seviyede. Bu yıl pek çok otomobil firması ilk kez tamamen elektrikli olan otomobillerini üretti ve piyasaya sürdü. Gelen veriler ise bizlere hangi markaların daha başarılı olduğunu net bir şekilde gösteriyor.

Avrupa’nın en çok satılan 10 elektrikli otomobili! Bak işine Tesla!

Bildiğiniz gibi elektrikli otomobil denince akla ilk gelen marka Tesla oluyor. Ancak pazara katılan yeni aktörler, bu alandaki paylarını giderek arttıracak gibi gözüküyor. Bu anlamda en dikkat çeken isim ise Volkswagen. ID.3 ve ID.4 olarak isimlendirdiği modeller ile elektrikli otomobil piyasasına hızlı bir giriş yapan Almanya merkezli otomotiv devi, satış anlamında oldukça iyi bir performans sergiliyor.

Fransız üretici Renault ise yeni üreticilerin otomobillerini satışa sunması ile beraber serbest düşüşe geçmiş gibi. Markanın ilgi gören elektrikli aracı Zoe, geçen yıla göre satışları düşen tek otomobil. Üstelik bu az bir sayı da değil. Elde edilen veriler, Renault Zoe için yüzde 17’lik bir kaybın olduğunu ortaya koyuyor. Ancak yine de Zoe, listenin ikinci sırasından kendisine yer bulmayı da başarıyor. Zirvedeyse tabii ki Tesla var.

İşte Avrupa’nın en çok satılan 10 elektrikli otomobili!

1- Tesla Model 3

Satış adedi: 66.010

Değişim: Satışları yüzde 108 oranında arttı

2- Renault Zoe

Satış adedi: 30.382

Değişim: Satışları yüzde 17 oranında azaldı

3- Volkswagen ID.3

Satış adedi: 30.329

Değişim: Yeni

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder