Canon EOS R tanıtıldı! İşte özellikleri

Canon EOS R tanıtıldı! İşte özellikleri

Bugüne kadar full frame yani tam boyutlu sensöre sahip aynasız fotoğraf makinesi üretmeyen Canon, bu alandaki ilk modeli olan Canon EOS R fotoğraf makinesini duyurdu. Birçok bilgisi internete düşen fotoğraf makinesi gelişmiş özellikler ile DSLR rakiplerine göz dağı veriyor.

Canon EOS R tanıtıldı! İşte özellikleri

Canon’un full frame sensörlü ilk aynasız modeli olan EOS R, firmanın daha önce farklı modellerinde de karşımıza çıkan Dual Pixel teknolojisini destekliyor. 30.3 Megapiksel full frame CMOS sensör ve Digic 8 işlemci fotoğraf makinesinin bir diğer özelliği olarak karşımıza çıkıyor. 3.68 milyon piksellik dijital vizör, döndürülebilir dokunmatik ekran, USB’den şarj olabilme ve Sessiz Çekim gibi özellikleri bulunan fotoğraf makinesi, 4K 30 fps video kayıt edebiliyor.

Canon RF bayonet sistemi de duyuruldu

Fotoğraf makinesi ile beraber bu modelde kullanılacak olan yeni nesil RF objektif bayonet sisteminin de duyurusu yapıldı. Bu yeni sistem önceki objektifleri dönüştürücü yardımı ile kullanma imkanı da sunuyor. Yeni nesil bağlantı türünü destekleyen 4 yeni objektif de fotoğraf makinesi ile beraber tanıtıldı. Bu objektifler Canon RF 28-70 mm F2L USM, RF 50mm F1.2L USM, RF 35mm F1.8 Macro IS STM ve RF 24-105mm F4L IS USM oldu.

Log desteği de geldi

Özellikle profesyonel olarak video hazırlayanların merakla beklediği Log özelliği standart olarak Canon EOS R modelinde bulunuyor. Bu sayede geniş bir dinamik aralıkta video çeken kullanıcılar bunları post prodüksiyon aşamasında düzenleyebilecek. Canon daha önce 5D Mark IV DSLR modelinde bu özelliği koymamış, gelen tepkiler sonucunda ek 100 Euro ücret karşılığında bu özellik fotoğraf makinesine eklenebilir hale gelmişti. Sony gibi rakipleri ise uzun süredir modellerinde Log desteği sunuyor. 

Fotoğraf makinesinin yurtdışı fiyatı sadece gövde için 2.299 dolar olarak açıklandı. Cihazın Türkiye fiyatının tahminen 17-18 bin TL civarında olması bekleniyor. 

Canon EOS R teknik özellikleri RF objektif bayoneti 30.3 Megapiksel Full Frame CMOS sensör Dual Pixel CMOS AF 5,655 AF noktası Digic 8 işlemci 100 – 40,000 ISO aralığı 50 – 102,4007e push edilebiliyor Saniyede 8 kare çekim hızı 4K UHD 30fps 480Mbps OLED dijital vizör Single SD bellek kartı yuvası UHS-I uyumluluğu 660g ağırlık (pil ve bellek kartı ile) LP-E6N pil CIPA standartlarında 350 pil ömrü

(teknolojioku)

KAYNAK : AKŞAM GAZETESİ

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder