Chrome’un Android tasarımı değişiyor! İşte yeni hali

Chrome’un Android tasarımı değişiyor! İşte yeni hali

Chrome uygulaması bazılarınıza sürekli güncelleniyormuş gibi gelebilir. Google, bu yılın başlarında bunu kabul ederek sürüm yükseltmelerini dört haftada bir yerine altı haftada bir yapma kararı aldı. Bazı Chrome güncellemeleri ile uygulamada yavaşlıklar görülse de bazı güncellemeler ise gerçekten faydalı yenilikler ekliyor. Chrome 94 beta sürümünün yayımlanması, Android 12 ile gelen tasarımsal devrimi devam ettirmekte.

Chrome 94 Beta ile arayüz ‘materyalleşiyor’

Android 12 ile kullanıcı arayüzündeki genel hatlar daha köşesiz hal almıştı. Hatta bu yeniliği bazılarımız iOS esintisi olarak da yorumladık. Köşesiz tasarımlar artık güncel işletim sistemlerinin tamamında bulunan tasarım unsurlarından biri. Android 12 ile bu yenilik geldikten sonra Google uygulamalarına da bu entegrasyon yapılmaya başlanmıştı. İlk olarak Google Çeviri uygulamasının tasarımının değişmesi, bunun bir erken sinyalcisiydi.

Şimdi ise Chrome 94 Beta sürümü ile uygulamanın tasarımında önemli değişiklikler var.

Android 12 ile sistemdeki duvar kağıdı, sistem renkleriyle entegre olabiliyordu. Bu entegrasyon artık Chrome uygulaması ile de sağlanmış. Chrome’u açtığınızda bazı menülerin ve çubukların duvar kağıdınızın ana renginden oluştuğunu görebilirsiniz.

Chrome 93 ile uygulamada köşesiz kutucukların sayısı artmıştı. Chrome 94 ile ise bu daha ileriye taşınmış ve planlanan yeni köşesiz tasarım tamamen yansıtılmış.

Daha sonra gelecek güncellemeler de tasarımsal odaklı olabilir. Chrome için daha fazla tasarım yeniliği söz konusu olmasa bile en azından diğer Google uygulamaları için kesinlikle tasarım değişiklikleri göreceğiz. Zira Google, daha farklı bir materyal tasarım anlayışına geçiş yapıyor.

Sizler Chrome 94 Beta ile gelen yeni tasarımı nasıl buldunuz?

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder