Doğanın kendini yenileme gücü! NASA yayınlandı

Doğanın kendini yenileme gücü! NASA yayınlandı

NASA ve USGS (Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu)’nin kontrolünde olan Landsat uyduları tarafından çekilen görüntüler, doğanın kendini yenileme gücünü bir kez daha gözler önüne serdi. Geçtiğimiz günlerde NASA tarafından paylaşılan görüntüler, tarihin gördüğü en büyük doğal park yangınlarından birine sahne olan Yellowstone Ulusal Parkı’nın yavaş yavaş eski haline dönmeye başladığını gösterdi.
 
Dünyanın ilk ulusal parkı olan ve yaklaşık 9 bin kilometre kareye yayılan Yellowstone Ulusal Parkı, 1988 yılında ABD tarihinin en büyük doğal park yangını ile kavrulmuştu. Düşen yıldırımlar ve insanların yaktığı ateşler nedeniyle başlayan irili ufaklı yangınlar artan rüzgarlar nedeniyle birleşmiş ve aylarca söndürülemeyen devasa bir orman yangınına dönüşmüştü. Yellowstone Ulusal Parkı’nın yüzde 36’sının yandığı bu yangında, milyonlarca ağaç ve sayısız bitki kül oldu.

Ne var ki bu devasa yangın sonrasında doğa hemen kendisini yenilemeye başladı ve yangın söndükten sadece günler sonra, neredeyse küle dönen alanlarda çimler ve diğer dirençli bitkiler yetişmeye başladı. 1989 yılında, yani yangından yaklaşık bir yıl sonra çekilen görüntüler, yanan alanlarda çiçeklerin açmaya başladığını ve ekosistemin yenilenmeye başladığını gösterdi.

 

KAYNAK : Haber7

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder