Dolandırıcılardan akılalmaz oyun: Netflix logolu USB’lerle…

Dolandırıcılardan akılalmaz oyun: Netflix logolu USB’lerle…

Çeşitli yöntemler ile bilgisayarlara sızmaya çalışan siber dolandırıcılar bu sefer de kötü emellerine Netflix’i alet etti.

 

 

Özellikle büyük kurumları kendilerine hedef seçen dolandırıcıların hiç kimsenin aklına gelmeyecek bir yöntem ile hareket ettiği ortaya çıktı.

NETFLİX LOGOLU POSTALAR

 

 

İçerisine tanıtım broşürü ile birlikte bir de USB bellek koydukları postaları Netflix logosu ile yöneticiler adına kurumlara gönderen dolandırıcılar, zarfın içindeki USB bellek üzerinden şirket bilgisayarlarını ele geçirmeyi hedefliyor.

ŞİRKETLERDEN ÇALIŞANLARINA UYARI!

Yaşanan ilginç dolandırıcılık yöntemi üzerine çok sayıda şirket çalışanlarını Netflix üzerinden bu yönde gelecek sarı zarflar noktasında uyarıyor.

Yapılan uyarılarda; zarf içerisinden çıkan USB belleğin hiçbir şekilde bilgisayarlara takılmaması, takılması halinde ise USB’ler üzerinden truva atı yazılımların bilgisayarların kontrolünü ele geçirebileceğine dikkat çekiliyor.

Zarfların içerisinde yer alan broşür ve USB bellek.

KARGO TESLİMİNDE KASKLI KAMUFLAJ

Öte yandan dolandırıcılar izini kaybettirmek için ilginç bir yönteme daha başvurdu. Şirketlere yapılan teslimlerde kuryelerin kasklarını çıkarmadan kargoları bıraktığı, bu şekilde güvenlik kameralarına takılmayarak deşifre olmaktan da kurtulduğu belirtiliyor.

HUKUKİ İNCELEME BAŞLATTI

Konuyla ilgili açıklama yapan Netflix Sözcüsü ise, son günlerde Netflix ismi kullanılarak yapılan hukuksuz işlemlerin şirketle hiçbir ilgisi bulunmadığına vurgu yaparak, sürece ilişkin hukuki incelemenin başlatıldığını bildirdi.

KAYNAK : Haber7

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder