Duyulmamış proje! SpaceX ile anlaştı: Ay’da kargo taşıyacak!

Duyulmamış proje! SpaceX ile anlaştı: Ay'da kargo taşıyacak!

Duyulmamış proje! SpaceX ile anlaştı: Ay’da kargo taşıyacak!

Cuma günü Astrolab adlı bir girişim, Elon Musk’ın özel uzay şirketiyle kısa süre önce bir anlaşma imzaladığını ve 2026 ortalarında fırlatılabilecek mürettebatsız bir Starship kargo görevinde yer ayırdığını açıkladı. Astrolab CEO’su Jaret Matthews The New York Times’a yaptığı açıklamada “Bu SpaceX’in Ay yüzeyine yaptığı ilk ticari kargo sözleşmesi” dedi ve şirketinin uçuşa dahil olan birkaç müşteriden biri olduğunu sözlerine ekledi.

ASTRONOTLARI DA TAŞIYABİLECEK

Astrolab, bir gün Ay yüzeyinde ekipman, malzeme ve insan taşıyacağını umduğu bir araç inşa ediyor. Esnek Lojistik ve Keşif (FLEX) gezgini yaklaşık bir Jeep Wrangler büyüklüğünde olup NASA’nın Mars’taki Perseverance gezgininden biraz daha büyük olduğu belirtiliyor. Ayrıca kargo taşımaya yardımcı olmak için robotik bir kola sahip ve saatte 15 mile kadar yol alabiliyor.

Uzaya insan taşıyacak! Starship ilk yörünge uçuşunu gerçekleştirmek üzere

Astrolab, Ay’a indiğinde FLEX’in Ay yüzeyinde seyahat eden en büyük keşif aracı olacağını iddia ediyor. Matthews, The Times’a Astrolab’ın 2026 Starship görevi sırasında kargo taşımak için gezgini kullanmayı bekleyen müşterileri olduğunu söyledi. Ayrıca kargo aracının iki astronotu taşıyabileceği söyleniyor.

Matthews, geleceğe bakıldığında FLEX’in Ay’da ve ötesinde kalıcı bir insan varlığı oluşturulmasına yardımcı olabileceğini söyledi. “Nihayetinde hedefimiz hem Ay’da hem de Mars’ta bir gezici filosuna sahip olmak” dedi. “Ve gerçekten de bu araçları Dünya dışı ekonomi için katalizör olarak gördüğümü düşünüyorum.”

 

KAYNAK : Haber7

İLİŞKİLİ HABERLER

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder