Gece online alışveriş Ramazan’da patladı

Gece online alışveriş Ramazan’da patladı

Türkiye’nin online alışveriş alışkanlıkları ramazan ayında gece alışverişine dönüştü. Şirket yetkililerine göre en çok yiyecek ile tatil alışverişi yapılırken, satışlar da 5 kat arttı. GittiGidiyor Pazarlama Direktörü Feyza Dereli Fedar, ramazan ayında tüketicilerin sahur nedeniyle geceleri daha uzun süre uyanık kaldığını, bu nedenle diğer aylara kıyasla Ramazan’da 22.00 ila 06.00 saatleri arasında satışlarda belirgin artışlar yaşandığını kaydetti.

5 KAT ARTIŞ GERÇEKLEŞTİ

Fedar, “Öyle ki, bu saatler arasında gıda kategorisinde gerçekleşen satışlar, günlük ortalamanın 1.5 katına ulaşıyor” dedi. GittiGidiyor’un satış verilerine göre, ramazan ayında un ve çay gibi ürünlerin satışında artış gerçekleştiğini kaydeden Fedar, “Platformumuzun mobil verilerine baktığımızda ise Ramazan ayında saat 02.00 ila 05.00 arasında site trafiğinde yüzde 220, saat 03.00 ila 04.00 arasında ise yüzde 290 artış yaşandığını görüyoruz” diye konuştu. Hepsiburada Ticari Grup Başkanı Mutlu Erturan da bu yıl Ramazan ayında tüketicilerin daha çok alışveriş yaptığını, geçen yılın aynı dönemine göre alışverişlerin 2.5 kat arttığını belirterek, Ramazan döneminde saat 00.00’dan 06.00’ya kadar olan alışverişlerin önceki aylara kıyasla 2 kat, geçen yılın Ramazan ayına göre ise 5 kat artış gösterdiğini kaydetti. Mobil Pazarlama Birliği (MMA) Türkiye ve MENA Bölgesi Direktörü Melis Ertem ise ramazan ayında gerek iftar gerekse sahur için gerçekleşen alışverişlerde, dışarıdan siparişi kolaylaştıran mobil uygulama Getir’in sıkça kullanıldığını söyledi.

İNTERNETTEN PİDE SİPARİŞİ

Getir Kurucu Ortağı Tuncay Tütek de Ramazan ayı boyunca, iftar öncesi 17.00 ila 19.00 saatleri arasında, sahur öncesi ise 01.00 ila 03.00 saatlerinde yoğun alışveriş yapıldığını söyledi. Ramazan ayında en çok pide, su, hurma ve pastırma sipariş edildiğini, gazlı içecekler, tatlılar ve yoğurdun da oldukça rağbet gördüğünü ifade eden Tütek “İftar siparişlerinde Ramazan pidesi, su, maden suyu, dondurma rağbet gördü” dedi.

SAHURDA DONDURMA

iyzico COO’su Orkun Saitoğlu “Verilere göre iftar ve sahur saatleri arasında en çok bayram tatilinde nereye gideceğimizin planını yapıp bayram tatili satın aldık. Yüzde 46’lık oranıyla liste başında yer alan bayram tatilini, yüzde 25 oranıyla kitap alışverişi izledi” dedi. Saitoğlu “Sahuru beklerken yapılan online alışverişlerde dikkat çekici bir diğer harcama ise yüzde 367’lik bir artışla dondurma alışverişi oldu. Mobil cihazların alışverişte daha çok tercih edildiği açıklanan online alışveriş karnesinde, 18-24 yaş grubu arasındaki kitle online alışverişi en çok kullanan yaş grubu olarak öne çıktı” diye konuştu.

 

KAYNAK : STAR GAZETESİ

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder