Hacker Olmak İçin Neler Bilinmeli?

0
13
gösterim

 

Hacker kendine ait olan bir kurumun ya da farklı bir kuruluşun bilgisayarına veya internet ağlarının güvenlik sistemlerine gizlice ve izinsiz olarak sızarak, buralarda edindiği bilgileri kendi çıkarları için kullanan bilgisayar korsanlarıdır. Bir hacker, başkalarının sistemlerine sızarak kişinin tüm bilgilerini, resimlerini, şifrelerini görebilir hatta kişinin bilgisayarını kontrolden çıkarıp kendisi kullanabilir.

Hacker Nasıl Olunur?

İyi bir hacker olmak için öncelikle teknik donanımlara ihtiyaç vardır. Bir hacker mutlaka Unix tabanlı bir işletim sistemi kurarak çalışmalıdır. Ayrıca “HTML, Java, Python, C+ ve C++…” gibi yazılım dillerini öğrenmesi gerekir buna bağlı olarak kod yazabilmek için Ubuntu, Kali gibi işletim sistemlerini kullanabilirler.

İyi bir hacker olmak için, bilgi ve yetenekten ziyade mantıklı düşünce, problem çözme ve yaratıcı olmak gerekir. Bir hacker bilgisayar başında çok fazla vakit geçireceğinden dolayı sıkılmamalı ve başkalarının bulamadığı açıklıkları ustalıkla bulmalıdır.

Kaç Çeşit Hacker Vardır?

Hackerler genellikle siyah ve beyaz şapkalı olarak ikiye ayrılır. Bunun yanında pek bilinmeyen gri şapkalı hacker da vardır.

-Beyaz şapkalı hackerler, güvenlik açıklarını kötü niyetli kişilerden önce bularak açığı kapatmaya çalışırlar.

-Siyah şapkalı hackerler, bilgisayar sistemlerini kullanılmaz hale getirir ayrıca kişisel verileri çalarlar.

-Gri şapkalı hackerler, iyi işler yaparken suç sayılabilecek işlere de bulaşırlar.

Hack Nasıl Yapılır?

Bir hacker yeterli donanımlara sahipse ayrıca birden fazla yazılım dili bilip hack yapacağı sistemi ana hatları ile biliyorsa belli başlı “keylogger, Truva Atı, Solucan…” gibi virüs programları yazarak hedef kişiyi hackleyebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin