İddia: Apple, Karma Gerçeklik Gözlüğünü Yine Erteledi

İddia: Apple, Karma Gerçeklik Gözlüğünü Yine Erteledi

Teknoloji devi Apple, dün yaptığı bir açıklamayla her yıl düzenlediği geliştirici konferansı WWDC’nin 2023 ayağının 5-9 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirileceğini duyurmuştu. Konferansta, iOS 17’den 15 inç ekranlı MacBook Air ve MacBook Pro’ya kadar birçok şeyin tanıtılması bekleniyor.

Şirketin WWDC’de duyurmasını beklediğimiz şeylerden biri de yıllardır üzerinde çalışılan karma gerçeklik gözlüğüydü. Ancak ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo, bunun gerçekleşmeyebileceğini gösteren iddialar ortaya attı.

Apple, başlığın seri üretimini yine erteledi

Kuo’nun bugün paylaştığı tweet’e göre Apple, karma gerçeklik başlığının seri üretimini bir kez daha erteleme kararı aldı. Devamında ise heyecanla beklenen gözlüğün haziran ayındaki konferansta görünmeyebileceğini ekledi. Ünlü analist, Apple’ın gözlüğün bir “iPhone etkisi” yaratıp yaratmayacağı konusunda pek de iyimser olmadığını söylüyor.

İddiaya göre gözlüğün seri üretimi 2023 yılının üçüncü çeyreğine ertelendi. Bu gecikme aynı zamanda cihazın 2023 sevkiyatının beklenenden çok daha düşük olarak 200-300 bin seviyelerinde olabileceğini ortaya koydu. Daha önce gelen bilgilerde bu miktarın 500 bin civarında olmasının beklendiği aktarılmıştı.

Apple’ın cihaz hakkındaki endişelerinin; ekonomik gerileme, cihazın ağırlığı, yüksek fiyat, başlığın ekosisteminin ve uygulamalarının hazır olmaması gibi şeylerden kaynaklandığı iddia ediliyor. Kuo da cihazın 3 bin ila 4 bin dolar civarlarında oldukça yüksek bir fiyata sahip olabileceğini söylüyor.

Şirketin arap saçına dönen karma gerçeklik gözlüğü hakkında bilgiler son zamanlarda artmıştı. Geçtiğimiz günlerde cihazın şirket içinde tanıtıldığı görülmüştü. Öte yandan Siri’yle uygulama oluşturma,  göz takibi gibi birçok iyi özellikle gelebileceği ve “Reality Pro” ismine sahip olabileceği belirtiliyordu. Son olarak cihazın işletim sisteminin ‘xrOS’ olacağını da ekleyelim.

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder