İki Türk lise öğrencisi insansız tank prototipi geliştirdi

İki Türk lise öğrencisi insansız tank prototipi geliştirdi

Lise 3. sınıf öğrencisi Ahmet Kanat ile 4’üncü sınıf öğrencisi Yunus Korkmaz, hazırladıkları “İHA destekli İnsansız Otonom Tank Projesi”ni Mekatronik Mühendisi olan öğretmenleri Hamza Öner ve okul idaresine sundu.   Okul idaresinden destek alan öğrenciler, öğretmenleri Öner ile ortak bir çalışma yürüterek, projelerini hayata geçirmeye başladı.   İlk olarak bilgisayar ortamında yazılım hazırlayan öğrenciler daha sonra da okuldan aldıkları maddi destekle tank için gerekli malzemeleri satın aldı.

Yapımı tamamlandıktan sonra bilgisayardan yazılım yüklenen tank, önceden belirlenen mesafede sensör desteğiyle önüne çıkan engellere çarpmadan yönünü daha güvenli tarafa çeviriyor.

Öğrenciler şimdi de tankın insansız hava aracı (İHA) ile bağlantısını kurmak için Batman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ile birlikte yeni bir yazılım üzerinde çalışıyor.   Mekatronik Öğretmeni Hamza Öner, yaptığı açıklamada, proje ile savunma sanayisine önemli bir katkı sunmayı hedeflediklerini söyledi.

Öner, “Şu an savunma sanayisi için insansız tank prototipi geliştirdik. Bundan sonraki aşamamız geliştirilen tank prototipine mühimmat yüklenmesi olacak, akabinde de menzile göre ateşleme sistemi olacak. Son olarak da insansız hava araçlarıyla haberleşmesini sağlayıp karadan müdahalesini ve savunmasını yapabilecek tankımızı oluşturmuş olacağız.” dedi.

Öğrencilerden Korkmaz da, kısa bir sürede geliştirdikleri tankın hiç bir personele ihtiyaç duymadan İHA destekli çalışacağını belirterek, “İnsansız bir tank yapalım ama çok farklı olsun.’ dedik ve drone destekli tank geliştirmek için proje hazırladık. Drone kullanmadaki amacımız personel ihtiyacını sıfıra indirmek. Biz güvenlik amaçlı kendine has bir frekans sistemi oluşturacağız. Bu sistemin bir diğer özelliği de drone devre dışı kalırsa sistem, merkeze; ‘Drone yok edildi, tankın koordinesi komutasını eline aldı.’ mesajı gönderecek ve ardından tank kendini güvenli bir yere çekip, durduracak.” şeklinde konuştu.

Ahmet Kanat da, projenin maliyetinin yaklaşık bin 700 lira olduğunu ve 20-23 Eylül’de İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde tanıtacaklarını söyledi.

 

KAYNAK : STAR GAZETESİ

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder