İnternet Güvenilir Midir?

0
18
gösterim

 

İnternetin güvenilirliği kişiden kişiye değişen anketlerde ise kesin cevaba varılamayan bir konu olarak sonuçlara yansımıştır. Yapılan araştırmalara göre bilinçli internet kullanımı sonrasında ”İnternet güvenli midir?” sorusunun cevabı olarak bilinçli kullanılan internet güvenlidir olarak saptanmıştır.

İnternet çoğu insanın hayatını kolaylaştıracak bir biçimde kullanıcıya sunulmaktadır. interneti güvensiz kılan sanal alemdeki korsanlar ve trojen türündeki virüsler olarak saptanmıştır. Kişisel bilgilerinize sanal ortamdan ulaşıp onları kendi emelleri için kullandıklarından dolayı çoğu insan interneti güvenli değil olarak nitelendirir.

İnternet ortamındaki hileler

İnternet ortamındaki hilelerin kullanıcıların bilgilerine sızıp onların banka bilgilerine, kişiler bilgilerine ve kişisel bilgisayarındaki özel olarak nitelediği dosyalara kadar ulaşabileceği ve bunu sadece tuşlarla yapılabildiğini insanlara duyurulmuştur. Bu tür hileleri sadece internet korsanları değil alışveriş yapmak için kullanılan güvenilmeyen sitelerde yapmaktadır. İnternetten alışveriş yapmak için verilen banka kartı bilgilerini kopyalama gibi yasal bir cezası olan suçları işleyebilmektedirler.

Güvenli bir internet için kullanılması gerekenler

Güvenli bir internet kullanımı için ilk olarak devlete bağlı olan bir tarayıcı kullanılmalıdır ( internet explorer ) gibi direkten windows güvenlik duvarına bağlı olarak işlev gören tarayıcılar kullanılması ile başlanmaktadır. Güvenilir bir Anti virüs programı ile internet ortamında bulaca bilecek olan virüslerden kendini arındırmaya yarayan programlar kullanıldığı takdirde internet güvenli bir şekilde internet ortamında rahat ve güvenilir bir şekilde gezinmek ve kullanmak mümkün kılınmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin