İtalya’da ChatGPT krizi büyüyor… Başbakan Yardımcısı yasağa karşı çıktı!

İtalya'da ChatGPT krizi büyüyor... Başbakan Yardımcısı yasağa karşı çıktı!

İtalya’da ChatGPT krizi büyüyor… Başbakan Yardımcısı yasağa karşı çıktı!

İtalya Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini, ülkenin veri koruma kurumu tarafından ChatGPT’ye uygulanan engellemenin aşırı olduğunu düşündüğünü söyledi. ChatGPT’nin engellenmesi kararı, olası gizlilik ihlalleri ve kullanıcıların yaşlarının doğrulanmaması nedeniyle Veri Koruma Kurumu tarafından bağımsız olarak alındı.

OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka destekli sohbet robotu | ChatGPT

YASALARLA GÜVENİLİR HALE GELEBİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYOR

Salvini Instagram üzerinden yaptığı açıklamada, yeni teknolojilerin önemli değişiklikler, riskler ve fırsatlar getirdiğini ve bunları düzenleyiciler ve yasa koyucular aracılığıyla düzenlemenin doğru olduğunu söyledi. Bununla birlikte, “iş, araştırma ve inovasyon yapanların çalışmalarını” engellemenin veya zarar vermenin yanlış olduğunu söyledi.

OpenAI’nin işbirliği yapmaya istekli olduğunu ve ChatGPT’nin hızlı bir şekilde restore edileceğini umduğunu söyledi.

OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka destekli sohbet robotu | ChatGPT

BİRÇOK FİRMANIN GİZLİLİK SORUNU YAŞADIĞINI ÖNE SÜRDÜ

Birçok çevrimiçi hizmetin gizlilik sorunları yaşadığını ve engellenmediklerini belirterek, ChatGPT’nin gizlilik sorunları nedeniyle engellenmesi kararının “ikiyüzlü” olduğunu söyledi. Sözlerine hizmetlerin engellenmesine karşı uyarıda bulunarak devam etti:

“Suç teşkil eden faaliyetler ya da ulusal güvenliğe yönelik riskler söz konusu olmadığı sürece, her zaman sansüre karşı ve özgür düşünceden yanayım. Galileo, Marconi ve Olivetti’nin doğum yeri olan İtalya’da, Çin’de ve özgürlüğün olmadığı ülkelerde olduğu gibi, bir engeli aşmak için VPN kullanmayı düşünmek kabul edilemez.”

ChatGPT, yapay zekanın tehlikesi mi? Bilim insanları endişeli; önlem planı hazırlandı!

YASAĞIN DEVAM EDECEĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR

İtalya’nın Veri Koruma Kurumu bağımsız olduğu biliniyor. Bu nedenle Başbakan yardımcısının bu yorumlarına rağmen, ChatGPT üzerindeki endişelerin giderilene kadar yasağın devam edeceği düşünülüyor.

KAYNAK : Haber7

İLİŞKİLİ HABERLER

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder