MediaTek yüz tanıma konusunda Apple’a rakip oluyor

MediaTek yüz tanıma konusunda Apple’a rakip oluyor

MediaTek yüz tanıma konusunda Apple’a rakip oluyor Helio P60 işlemcisi ile sınıfının en başarılı işlemcilerinden birine imza atan MediaTek, yüz tanıma teknolojisinde de önemli hamleler yapacak. Apple’ın iPhone X modelinde sunduğu Face ID özelliği, 3D Structured Light olarak adlandırılan teknolojisi sayesinde, pazardaki en başarılı yüz yanıma teknolojisi olarak yorumlanıyor. Bu teknoloji, yüksek maliyeti nedeniyle, Android ekosisteminde, Mi 8 Explorer Edition ve Oppo Find X gibi nadir modellerde yer alıyor. MediaTek ise bu duruma bir son verme hedefinde!

Uygun fiyatlı telefonlarda da görmeye başladığımız yüz tanıma özelliği, donanımsal bileşenleri olması gerektiği gibi olmamasına rağmen, ön kamera destekli bir şekilde sağlanıyor. MediaTek, maliyeti çok fazla yükseltmeden, iPhone X modelinde yer alan teknolojinin uygulanabileceğine inanıyor.  Şirketin Active Stereo olarak adlandırdığı teknoloji Helio P60 ve Helio P22 işlemcileri ile uyumlu olacak.

Sistemin çalışma mantığında ise bir kızılötesi projektör ve iki kızılötesi lens var. Bu lenslerden biri Machine Learning destekli yüz tanıma algoritması için diğeri ise alan derinliği ölçümünü hızlandırmak için kullanılacak. Active Stereo Depth Engine şu anda Helio P60 ve Helio P22 işlemcilerinde yer alıyor. Şu an için, güzellik modu ve bokeh fotoğraflarda derinlik ölçümü için kullanılan bu yapı, uygun donanımlar ile çok daha işlevsel hale gelecek.

Yukarıda bahsettiğimiz teknolojinin kızılötesi projektör ve lensleri Himax firması tarafından üretilirken, işin yazılım noktasında ise Vision Technology Face++ isimli şirket yer alıyor. Bu teknolojinin Apple’ın Face ID ve Vivo tarafından duyurulan TOF (Time of Flight) teknolojilerine göre kıyaslamaları da önümüzdeki dönemlerde karşımıza çıkacak.

(shiftnet)

KAYNAK : AKŞAM GAZETESİ

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder