Oyunculara âlâ haber: RTX 3050, mining yapamayacak

0
115
gösterim

Son yıllarda giderek güçlenen mining akımı, madencilere yüksek kar getirse de piyasadaki ekran kartı stoklarını eritiyor. Bu nedenle oyun oynamak üzere günahsız emeller için ekran kartı bulunamıyor. Oyun dünyasının bir müddettir muzdarip olduğu bu duruma karşı Nvidia bir tedbir almıştı. Ekran kartlarının mining performansını düşüren bu tedbir, RTX 3050 ekran kartında sıkı halde uygulanacak.

RTX 3050 mining konusunda berbat görünüyor

RTX serisi ekran kartları, sundukları yüksek performans sayesinde oyuncuların dikkatini çektiği kadar mining yapanların da dikkatini çeker oldu. RTX 2000 serisinin en düşük seçeneği olan RTX 2060’ın bile o devirde mining yapanlar tarafından sömürüldüğünü gördük. RTX 3000 serisi ile gelen RTX 3050, yeni kuşağın en düşük düzeyli modeli. Karttaki LHS (düşük kazım gücü) kısıtlamasıyla birlikte madenciler için berbat, oyuncular için ülkü üzere görünüyor.

Ethereum mining için test edilen kartın 12.5 MH/s kazım gücüne sahip olduğu rapor edildi. Bu bedel, madencilik için berbat bir güçtür ve kartın kendini amorti etmesi yaklaşık 500 gün sürer. Şayet karttaki mining kısıtlamasının aşılması için bir yol bulunmazsa RTX 3050’yi yalnızca oyuncular satın almak isteyecek üzere görünüyor.

Elbette bu kart, oyuncular ve madenciler ortasında bir barış sağlanacağı manasına gelmemekte. Çünkü RTX 3050, yeni jenerasyonun en az performanslı kartı. Bu kart ile her oyunu 4K oynama lüksüne sahip değilsiniz. Bilhassa de ışın izleme açıkken yüksek çözünürlüklerde şahane FPS bedelleri alamazsınız. Yeniden de gelecek aylarda orta segment bir bilgisayar toplamayı planlıyorsanız RTX 3050 sizin yüzünüzü güldürecek.

Oyuncular memnun, madenciler üzgün

Kripto para dünyası son aylarda hayli kan kaybetti. Dünyanın en çok mining yapılan ikinci ülkesi olan Kazakistan’da elektriğin kesilmesi ve kripto paralarda genel olarak düşüş yaşanması, yaşanan krizlerden yalnızca birkaçı. RTX 3050’nin de mining konusunda âlâ performans gösteremeyecek olması madenciler için makûs bir haber.

Kripto para piyasası kırmızıya bürünmüşken RTX 3050’in yalnızca oyunculara yar olacak olması, çoğunlukla sevindirici bir haber. Çünkü oyuncular neredeyse bir yıldır ekran kartı bulamıyor ve bulsalar dahi fahiş fiyatlar ödemek zorunda kalıyor. İlerleyen aylarda iki müşteri kitlesinden hangisinin kazanacağını göreceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin