Rus hükümetine ait hesaplara Twitter ve Facebook’tan operasyon

Rus hükümetine ait hesaplara Twitter ve Facebook’tan operasyon

Sahte hesap operasyonu, kar amacı gütmeden İngilizce ve Arapça yayın yapan haber sitesi PeaceData üzerinde yoğunlaştı. Twitter yaptığı açıklamaya göre Kuzey Afrika, Orta Doğu ve İngilizce konuşulan ülkelerde etkili olma amacı güden yapıyla ilgili 5 hesabı askıya aldı. Açıklamada “Rus devlet kurumlarıyla ilişkilendirebileceğimiz bu manipülasyon platformuna ait 5 hesabı askıya aldık” ifadeleri kullanıldı. 

Facebook açıklamasında ise kurum içi hizmet kurallarının ihlali gerekçesiyle 13 hesabın ve 2 sayfanın kapatıldığı belirtildi. Ayrıca hesapların sahte isimler ve profil resimleri kullandığının altını çizen Facebook, olayın farkında olmayan serbest yazarların da PeaceData sitesi için yazdıklarını söyledi.

İNTERNET ARAŞTIRMALARI AJANSI DAHA ÖNCE DE ZİKREDİLMİŞTİ 

2016 yılı başkanlık seçimlerine Rus müdahalesi kapsamında avukat Robert Mueller’in yürüttüğü soruşturmanın bir parçası olan İnternet Araştırmaları Ajansı, konuyla ilgili suçlanan 3 Rus şirketi ve 13 kişinin arasında bulunuyordu.

Mueller, 2016 yılı seçimleri için yaptığı araştırmaya 2 yıl harcamıştı. Ancak bir kanıt bulamamasına rağmen Rusya’nın Donald Trump’ın kampanyasından yararlanma niyetiyle müdahalesi olduğu sonucunu yayınladığı raporda aktarmıştı.

 

KAYNAK : shiftdelete, Haber7

KAYNAK : Haber7

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder