Samsung’un SSD Bileşenlerinde Değişiklik Yaptığı Ortaya Çıktı

Samsung’un SSD Bileşenlerinde Değişiklik Yaptığı Ortaya Çıktı

Bazı üreticiler, geçmişte satışa sunduğu SSD’lerindeki bileşenlerinde sessiz sedasız yaptığı değişiklerle gündeme geldiler. Bu olay geçmişte ADATA, Patriot, Crucial ve daha yakın zamanda Western Digital gibi şirketler tarafında yaşandı. Şimdi ise Samsung 970 Evo Plus SSD’nin son serilerinde, özellikle 1 TB yapılandırmasında bazı değişimler yapıldığı fark edildi.

Hem yeni hem de eski 970 Evo Plus dikdörtgen bir kutu içinde geliyor olsa da tasarımın yönü biraz farklı. Yeni sürümde dikey bir tasarım kullanılırken, eski versiyon yatay bir tasarıma sahip. Ayrıca ürün numaraları da farklı ve müşterilerin bir revizyonu diğerinden ayırt etmesine yardımcı oluyor. Yeni SSD MZVL21T0HBLU ürün numarasına, eski sürüm ise MZVLB1T0HBLR koduna sahip.

Samsung 970 Evo Plus 2019 ve 2021 veri sayfalarına bakıldığında, sürücü performansının değişiklik göstermediğini görüyoruz. Ancak Samsung’un yeni versiyonda SSD kontrolcüsünü değiştirdiği söyleniyor. Orijinal özellik tablosuna göre Phoenix (S4LR020) kontrolcü kullanılırken, değişim gören sürüm ise “kurum içi” bir kontrolcü kullanıyor.

SSD Kontrolcü NAND LPDDR4 Parti Numarası
Samsung 970 Evo Plus (Yeni) Phoenix (S4LR020) K9DUGY8J5B-DCK0 K4F8E3D4HF-BGCH MZVLB1T0HBLR
Samsung 970 Evo Plus (Eski) Elpis (S4LV003) K9DUGY8J5B-CCK0 K4F8E3D4HF-BGCH MZVL21T0HBLU

Samsung’un 980 Pro SSD’sine Elpis kontrolcüsü güç veriyor. Elpis denetleyicisi PCIe 4.0 x4 arabirimi için tasarlanmış olsa da, aynı zamanda PCIe 3.0 x4 standardıyla geriye dönük olarak uyumlu. Yeni 970 Evo Plus, temel olarak 980 Pro’ya benziyor lakin PCIe 4.0 hızlarına ulaşamıyor.

NAND tarafında yine 92 katmanlı 3D TLC yongalar kullanıyor ve LPDDR4 DRAM her iki sürüm için de aynı. Öte yandan donanım değişikliği nedeniyle 970 Evo Plus sürücülerinde farklı yazılımlar bulunuyor. Eski sürüm 2B2QEXM7 yazılım versiyonu kullanırken, yenisinde 3B2QEXM7 yazılımı kullanılıyor.

CrystalDiskMark ve AS SSD benchmark gibi sentetik testlerde karışık sonuçlar elde edildi. Yeni 970 Evo Plus, bazı metriklerde daha yüksek sıralı ve rastgele okuma/yazma performansları sunsa da her iş yükünde önceki sürüme göre daha iyi diyemeyiz.

HD Tune Pro sonuçları, Samsung’un görünüşte yeni 970 Evo Plus’ta daha büyük bir SLC önbelleği kullandığını ortaya koyuyor. Orijinal sürüm 42 GB ve yeni sürüm 115 GB kapasiteye sahip. Ancak önemli bir dezavantaj var. Yeni sürümde SLC önbelleği dolduğunda yazma performansı ciddi bir düşüş yaşadı.

Sonuç olarak, eski sürüm 1.750 MBps ile başladı ve sonunda 40 GB sınırından sonra 1.500 MBps’ye düştü. Yeni sürücü ise 2.500 MBps’de istikrarlı bir şekilde performans gösterdi. Nihayetinde ise SLC önbelleği tükendiğinde 800 MBps gibi hızlara düştü.

Sentetik sonuçlar önemli bir fark gösterirken, iki sürüm de 154 GB’lık bir video dosyasıyla gerçek dünya kopyalama testinde benzer şekilde performans gösterdi. Eski sürüm daha küçük bir SLC önbelleği taşıyor, ancak sürdürülebilir yazma performansı daha yüksek. Yani işin özeti, her iki SSD’nin de üstün olduğu konular var.

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder