Sualtında 100 gün yaşamak… Profesör’den heyecandıran keşif

Sualtında 100 gün yaşamak... Profesör'den heyecandıran keşif

Sualtında 100 gün yaşamak… Profesör’den heyecandıran keşif

Şu anda 100 güne kadar su altında yaşayan Florida üniversitesi profesörü, cesur keşif gezisi sırasında çığır açan bir keşif yaptığını iddia ediyor. Bugünlerde Dr. Deep See (Dr. Derin Deniz) olarak bilinen eski deniz subayı, “yepyeni bir tür” keşfettiğini söylüyor.

Keşifçi daha 100 günlük sualtı deneyini tamamlamadan, sualtında yeni bir gizem keşfettiğini iddia ediyor.

Fotoğraf: Andreas Solaro

30 GÜNDE YEPYENİ TÜRLER KEŞFETTİ!

Araştırmacılar, 100 gün boyunca sualtında yaşama hedefi bulunan Güney Florida profesörü Joseph Dituri’nin kısa süre önce cesur yolculuğu sırasında dikkat çekici bir keşif yaptığını söylüyor.

Dr. Deep Sea, yaklaşık bir ay, daha doğrusu 30 gün boyunca sualtında kaldıktan sonra özellikle “yepyeni” bir türü ortaya çıkardığını söylüyor.

Cesur keşif gezisi henüz sona ermemiş olup hala devam ediyor. Profesörün bu girişimi insanlar tarafından ilgiyle karşılanıyor. Profesör sualtında toplam 100 gün kalmayı planlıyor. Dutiri, uzun süre su altında yaşarken yaptığı son keşifle ilgili olarak The Independent ile videolu röportaj gerçekleştiren Üniversite profesörü  “bilim için yepyeni bir tür olduğuna inandığımız tek hücreli bir organizma olan tek hücreli bir siliyat bulduklarını” söyledi.

Fotoğraf: Andreas Solaro

YENİ TÜRLER İCELEMEYE ALINACAK

Dutiri, keşfettikleri tek hücreli organizmanın “bilim için yeni bir tür” olduğunu iddia etse de mikrobiyologlar henüz bunu doğrulayamadı.

Interesting Engineering (İlginç Mühendislik) raporunda, 100 günlük sualtı sergisinden alınan örneğin mikrobiyologlar tarafından incelenmek üzere yola çıktığını belirtiyor. Bu bilim adamlarının hala bunun gerçekten yeni bir tür olup olmadığını teyit etmeleri gerekiyor. Bu uzmanlardan onay aldığında, Dr. Deep Sea’nin cesur deneyi bilim dünyasında dikkate değer bir dönüm noktası oluşturması bekleniyor.

KAYNAK : Haber7

İLİŞKİLİ HABERLER

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder