Subway’e siber saldırı şoku! Türkiye’de kullanıcı verileri çalındı

0
127
gösterim

Siber saldırı suçları giderek artıyor. Her gün çeşitli platformlarda kullanıcı verileri çalınıyor. Şimdi bu platformlara bir yenisi daha eklendi. Ünlü sandwich restoranı Subway siber saldırıya maruz kaldı.

Türkiye’de 51 binden fazla kullanıcının verilerinin çalındığı duyuruldu. Veri ihlali 13 Ağustos tarihinde gerçekleşmiş. Subway konuyla ilgili resmi açıklamada bulundu.

Subway, siber saldırı ile karşı karşıya

Şirket, yaptığı açıklamada “13 Ağustos 2021 tarihinde, uzaktan sipariş platformu kullanıcılarını etkileyen bir veri ihlaliyle karşılaştık. Bugün, mevcut durum açıklamasını ve şirketimizin yanıtını bilgilerinize sunuyoruz. Soruşturmanın ilk bulguları, SQL veri tabanının bir kopyasının 3 Temmuz 2021 tarihinde ele geçirildiğini ve bu durumun isim, soy isim, e-posta, uzaktan sipariş hesabı için kullanılan şifre, telefon numarası, adres ve önceki sipariş bilgisi verilerinin etkilendiğini gösteriyor. Yaklaşık 51.295 veri bu olaydan etkilenmiş olabilir. İhlalin bir sonucu olarak, verilerin gizliliği etkilenmiş olabilir. Bu tür veriler uzaktan sipariş platformunda toplanmadığından veya saklanmadığından, bu ihlal sırasında hiçbir finansal bilginin ve/veya kimlikte yer alan herhangi bir bilginin tehlikeye atılmadığını bildirmek isteriz.” ifadelerini kullandı.

Resmi açıklamaya “Konuyla ilgili bilgi sahibi olduktan sonra web sitesini kapatmak ve platforma yönelik kimlik bilgilerini sıfırlamak da dahil olmak üzere, daha fazla erişimi engellemek için derhal aksiyon aldık. Hizmet kullanım dışı olduğundan şu anda herhangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur ve platform tekrar kullanılabilir olduğunda yine sizlerle iletişime geçilecektir. Platform kullanılabilir olduğunda, şifrenizi değiştirmeniz istenecektir. sözleri de eklendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin