Türkiye yaptı, Bangladeş ordusu 500 tane aldı

Türkiye yaptı, Bangladeş ordusu 500 tane aldı

Ar-Ge Müdürü Akay Yeşilöz, “İHA’lar savaş uçağının yapabileceği bütün özellikleri yapabiliyorlar. Türkiye’de tasarlanmış, imalatı yapılmış İHA’lar şu anda Bangladeş Ordusu’nun emrine hazır bir şekilde kullanılıyor” dedi.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Teknokent içinde faaliyet gösteren bir firma hem sivil hem endüstri hem de askeri alanda kendi insansız hava araçlarını (İHA) üretebilmek ve satışını yapabilmek için çalışmalarına başladı. Keşif yapma, gözetleme ve takip etme alanında kullanılan bir modelin tasarım ve üretimi gerçekleştiren firma görevlileri, ürettikleri İHA’lardan 500 tanesini Bangladeş Ordusu’na satarak ülke ekonomisine katkıda bulundu.

Dronemarket Firması Ar-Ge Müdürü Akay Yeşilöz ilk önce prototip üretimler yaptıklarını daha sonradan alınan siparişlere uygun olaraktan seri üretimlerini gerçekleştirdiklerini belirtti. Sakarya Teknokent Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin ise, İHA ve SİHA’ların ordunun hizmetine girmesi ile birlikte terörle mücadele anlamında son derecede etkin bir seviyeye çıkıldığını söyledi.

“Teknopark’ta üretilen dronelerden 500’ü Bangladeş ordusuna satıldı” 

 

KAYNAK : Haber7

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder