Türkiye’nin Uzun Menzilli Füzesi KAAN (Bora)

Türkiye’nin Uzun Menzilli Füzesi KAAN (Bora)

ROKETSAN tarafından geliştirilen ve üretilen KAAN Füzesi, ordu etki sahası içerisinde yüksek öncelikli hedefler üzerinde yoğun ve etkili ateş gücü oluşturmaktadır.

KAAN Füzesi; zamanında, doğru ve etkili ateş gücü yaratarak manevra birliklerine mükemmel ateş desteği sağlamaktadır. Füze, ROKETSAN üretimi KAAN Silah Sistemi ile entegrasyon için uygun ara yüze sahip diğer platformlardan fırlatılabilmektedir.

MİLLİ İMKANLARLA KARADAN KARAYA GÜDÜMLÜ FÜZELER

KAAN Projesi kapsamında uzun menzilli karadan karaya güdümlü füzeler, fırlatma araçları, komuta kontrol araçları ve bakım araçları milli imkan ve kabiliyetler kullanılarak tasarlandı ve üretildi. Kazanılan tüm bu imkan ve kabiliyetlerle hassas şekilde hedefine ulaşabilen, yüksek vuruş gücüne sahip, güvenilir, lojistik desteklenebilirliği yüksek bir uzun menzilli füze ve silah sistemi elde edilerek, Türk Silahlı Kuvvetlerine kazandırıldı.

Yunan medyası, “Türkiye Atina’yı vuracak güce ulaştı” diye görmüştü

Yunanistan basını füze denemesini analiz ettiği haberlerinde Yunan askeri ve siyasi kadroların şokta olduğu dikkat çekti. Yunan basını “Türkiye, Atina’yı vuracak güce ulaştı” haberiyle okuyucularına duyururken Yunan ordusunun stratejilerini değiştirmesi gerektiği analizinde bulunulmuştu.     İzmir ile Yunanistan arası yaklaşık 230 kilometre. KAAN füzesinin menzili ise 280 kilometre.

Teknik Özellikler

Çap 610 mm Ağırlık 2.500 kg Güdüm Küresel Konumlama Sistemi (KKS) Destekli Ataletsel Navigasyon Sistemi (ANS) Kontrol Elektromekanik Tahrik Sistemli Aerodinamik Kontrol Yakıt Tipi Kompozit Katı Yakıt Harp Başlığı Tipi Tahrip, Parça Tesirli Harp Başlığı Ağırlığı 470 kg Tapa Tipi Yaklaşmalı (Hassas Yedeklemeli)

KAYNAK : STAR GAZETESİ

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder