Twitter iğnelemeye devam ediyor: İçerik kontrol ekibinin sayısı azalıyor

Twitter iğnelemeye devam ediyor: İçerik kontrol ekibinin sayısı azalıyor

Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması ile birlikte özellikle zararlı olarak tanımlanan içeriklere yönelik aksiyonlarda değişiklik oldu. Hesabı kapatılan pek çok kullanıcı Twitter’a geri dönerken COVID-19 dezenformasyonu gibi akışlar da serbest bırakıldı. Elon Musk içerik kontrolünü zayıflatacak hamleler yapmaya devam ediyor.

Twitter’da yeni işten çıkarmalar

Twitter’ı kârlı hale getirmek için 7500 çalışandan hepi topu 2500 kişiyi bırakan Elon Musk kalanını ise işten çıkarmıştı. Siber güvenlik ve içerik moderasyonuna önem vermek istemeyen Musk ekiplerin sayısını azaltmaya devam ediyor.

Gelen bilgilere göre Dubai ve Singapur ofislerinde pek çok kişi işten çıkarıldı. Bunlar arasında global içerik moderatörlüğü yapan ekipler ve ayrıca gelir politikalarını düzenleyen yöneticiler de yer alıyor. Bazı yetkililer buna gerekçe olarak iki bölümün tek bir şef altında toplandığını belirtiyor.

İçerik denetiminin zayıf hale gelmesi hükümetleri de rahatsız ediyor. Geçtiğimiz hafta Alman üst düzey bürokratlar Elon Musk ile buluşarak ülke kanunlarının bu konudaki netliğini iletti. Buna rağmen Elon Musk içerik denetimini zayıflatmaya devam ediyor.

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder