Video Oyunlarının Olimpiyatlarda Yer Almamasının Sebebi Açıkladı

0
380
gösterim

Temmuz ayında açıklama yapan Uluslararası Olimpiyat Komitesi, birçok kurumun katılımıyla düzenleneceği söylenen Esport Forum’da yer alacağını duyurmuştu. Espor konusunda röportajların, tartışmaların ve konuşmaların yapıldığı forum boyunca ise esporun olimpiyatlara alınması konusu gündeme getirilmişti. Bir gün boyunca yapılan tartışmalar sonrasında sonrasında Uluslararası Spor Federasyonları Küresel Birliği, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ve forum sonrasında kurulan Esports Liaison Group arasında konunun görüşülmeye devam edilmesi kararı alınmıştı.

Her ne kadar video oyunlarının olimpiyatlarda yer almasına ilişkin olumlu adımlar atılıyormuş gibi görünse de Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, forum sonrasında Assaciated Press ile yaptığı röportajda konuya son noktayı koydu.

Espor olimpiyatlara dahil edilmeyecek

Thomas Bach, “Olimpiyat programında şiddet ve ayrımcılık içeren oyunlara yer veremeyiz. Sözde katil oyunları bizim açımızdan, olimpiyat değerleriyle çelişiyorlar ve dolayısıyla kabul edilemezler” açıklamasını yaptı. Başkan, olimpiyat oyunlarında halihazırda boks, güreş, judo ve hokey gibi oyunların yer alması durumunun bir ironi yarattığının farkında olduğunu dile getirirken, “Elbette her dövüş sporunun kökeni insanlar arasında gerçek bir kavgada var” dedi. “Ancak spor, bunun uygar bir ifadesidir. Eğer birisini öldürmekle ilgili video oyununuz varsa; bu bizim Olimpiyat değerlerimizle aynı çizgiye getirilemez” ifadelerini kullandı.

Başkan oyunlar karşısında oldukça ciddi bir tutum alırken, içerisinde şiddet ve ayrımcılık bulunmayan Rocket League, FIFA 19, Hearthstone gibi oyunların Olimpiyat Oyunları bünyesine dahil edilmesinin de önü açılmış oldu.

(tamindir)

KAYNAK : AKŞAM GAZETESİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin