Yerli iletişim platformu ‘İletee’ geliyor

Yerli iletişim platformu ‘İletee’ geliyor

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, Anadolu Ajansının “Global İletişim Ortağı” olduğu Ankara Bilkent Otel ve Konferans Merkezi’ndeki 2. Kamu Siber Güvenlik Zirvesi’ninde, teknolojide milli çözümlere ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulundu.

Bilişim ve iletişim teknolojilerinin yazılım ve donanım boyutu olduğunu hatırlatan Atalay, her ikisinde de güvenlik risklerinin bulunduğunu söyledi.

Atalay, donanım alanında rekabetçi üretim yapabilmenin önemli olduğunu vurgulayarak, “Üretimde miktar önemli. Bir üründen 100 tane yapmakla 100 milyon tane yapmanın maliyeti aynı değil….Çin’de üretimin maliyeti daha ucuz olması nedeniyle doğal olarak donanım üretimi de oraya kaydı.” diye konuştu.

Üretimin Çin kaynaklı olmasının önemli bir tehdit ve tehlike oluşturduğuna işaret eden Atalay, şunları kaydetti:

“Bugün Türkiye’deki haberleşme teknolojilerinin altyapılarının tamamına yakını Çin’li firmaların tekelinde… Bugün o firmaların ürünlerine yapılacak uzaktan bir müdahaleyle Türkiye’nin bütün haberleşme altyapısı susturulabilir. Eskiden şebekelerimizde çok fazla sayıda üreticinin ürünleri vardı. Avrupa’dan Amerika’dan, Uzak Doğu’dan…Ama bugün Türk telekomünikasyon sektörü neredeyse tekel olarak Çin firmalarının ürünlerinin hakimiyeti altında ve bu bir risk. Bunu çeşitlendirmek lazım ve bunların içerisine mutlaka yerli unsurları koymak lazım. Biz elimizdeki alt yapılarımızdaki teknolojilerde ne oranda kime bağlıyız, o bağımlılığı azaltmak ve onun yaratacağı tehlikeleri gidermek için yapabileceklerimizi yapıyor muyuz? Şu anda bence bu kararın verilmesi lazım.”

Atalay, siber güvenlik konusunda Türkiye’de önemli ölçüde yasal zeminin ve kurumsal yapıların oluşturulduğunu bildirerek, yüzde 100 güvenlikten bahsetmenin mümkün olmadığını ve dünyadaki bütün ülkelerin siber saldırı riski altında olduğunu kaydetti.

 

KAYNAK : Haber7

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder