Apple, iPhone’ları yavaşlayan müşterilerine para iadesi yapacak

Apple, iPhone’ları yavaşlayan müşterilerine para iadesi yapacak

Teknoloji dünyasına bomba gibi düşen itiraftan sonra adeta hedef tahtasına oturtulan Apple, bir yandan hakkında açılmış onlarca dava ile mücadele ederken, bir yandan da müşterilerinin gönüllerini kazanmanın yollarını arıyor.

Eski model iPhone’ları (iPhone 6, 6S, SE ve 7) planlı bir şekilde yavaşlatarak kullanıcılara model yükseltmeleri yönünde görünmez bir baskı uygulayan Apple, “Özür dileriz. Herhangi bir  Apple ürününün kullanım ömrünü kasıtlı olarak kısaltacak veya kullanıcı  deneyiminin kalitesini düşürecek bir şey asla yapmadık ve yapmayacağız” dese de, gerçeğin aslında böyle olmadığını cümle alem biliyor. Zaten Apple’ın çırpınması tam da bu yüzden olsa gerek.

Özür dilemek amacıyla yavaşlatmadan etkilenen iPhone’ların batarya değişim fiyatını 79 dolardan 29 dolara (Türkiye’de 129 TL) indiren Cupernito merkezli teknoloji devi, bir sonraki iOS güncellemesinde ise kullanıcıların, daha önceden zorunlu olarak uygulanan yavaşlatma özelliğini dilerlerse devre dışı bırakabileceklerini açıklamıştı.

Bununla sınırlı kalmayan Apple, şimdi de indirimden önce bataryasını eski fiyatı ödeyerek değiştiren kullanıcılara paralarını iade etmeye hazırlanıyor. Şirket, ABD’deki meclis üyelerine gönderdiği mektupta, pilini tam ücret ödeyerek değiştiren kullanıcılara para iadesi yapabileceğini belirtti.

iPhone Batarya (Pil) Durumunu Öğrenme

Peki, Apple’ın iPhone’unuzu yavaşlatıp yavaşlatmadığını nasıl öğrenebilirsiniz? İşte üç adımda bu sorunun cevabı:   iPhone’unuzun Ayarlar – Pil menüsüne gidin. Burada Pil altında “Your iPhone battery may need to be serviced” (iPhone pilinizin servise gereksinimi olabilir) yazısını görürseniz, iPhone’un batarya sağlığı kötüdür; en kısa sürede serviste değiştirilmesi gerekir. Eğer burada hiçbir yazı çıkmıyorsa iPhone’unuzun pil durumu iyi seviyededir.

App Store’daki batarya sağlık uygulamalarından bir tanesini indirerek pil ömrünüzü kontrol edebilirsiniz. Uygulamayı başlattıktan sonra batarya seviyesine bakın ve ardından cihazınızın orijinal mAh değeri ile kıyaslayın. Eğer mAH değerleri arasında en az yüzde 20’lik bir kayıp varsa, bataryanızı değiştirmenizi öneririz.

tamindir’de yer alan habere göre, bu iki yol size karmaşık geldiyse; en bilinen ve en direkt yol olan Apple online destek sayfasını ya da Apple Support uygulaması üzerinden bir Apple çalışanı ile iletişime geçerek konuyla ilgili yardım alabilirsiniz.

KAYNAK : STAR GAZETESİ

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder