Bill Gates böyle tarif etti: 1980’den bu yana devrim niteliğindeki ilk teknoloji!

Bill Gates böyle tarif etti: 1980'den bu yana devrim niteliğindeki ilk teknoloji!

Bill Gates böyle tarif etti: 1980’den bu yana devrim niteliğindeki ilk teknoloji!

Insider’dan Grace Dean’in haberine göre, milyarder yatırımcı, OpenAI’nin ChatGPT’si gibi üretken yapay zeka sistemlerinin geleceği hakkında düşünceleri, kullanım durumları, faydaları ve riskleri hakkında ayrıntılı bir gönderi yayınladı.

Gates, “İnsanlar pek çok konuda hâlâ ChatGPT’den daha iyi olsa da, bu yeteneklerin fazla kullanılmadığı birçok iş kolu var” diye yazdı. Satış ve belge işlemedeki işlerin karar vermeyi gerektirdiğini ancak sürekli öğrenme yeteneği gerektirmediğini ve yapay zekanın ‘insanları bu işi daha verimli yapmaları için güçlendirmek amacıyla’ veri kümeleri kullanılarak eğitilebileceğini söyledi.

OpenAI - ChatGPT

YENİ İŞ GÜCÜNDE ‘CHATGPT’ ETKİSİ 

Gates, “Bilgi işlem gücü ucuzladıkça, ChatGPT’nin fikirleri ifade etme yeteneği, çeşitli görevlerde size yardımcı olacak beyaz yakalı bir çalışana sahip olmaya giderek daha fazla benzeyecek” diye devam etti.

Microsoft destekli OpenAI, ChatGPT’yi ilk olarak Kasım 2022’de halka sundu. O zamandan beri Google, kendi üretken yapay zekası olan Bard’ı piyasaya sürerken Microsoft da kendi arama motoru olan Bing’in yapay zeka tarafından desteklenen yeni bir sürümünü kullanıcıların kullanımına sundu.

Bill Gates

BİLL GATES ENDİŞELERİ NORMAL KARŞILIYOR

Gates, bağlamsal anlayış ve soyut muhakeme eksikliği, insanlar tarafından kötü niyetli kullanım olasılığı ve süper zeki yapay zeka riski dahil olmak üzere üretken yapay zeka hakkındaki endişelerin ‘anlaşılabilir ve geçerli’ olduğunu belirtti.

Gates, blog gönderisinde, “Bu olağanüstü yeni teknolojiden en iyi şekilde yararlanmak için hem risklere karşı önlem almamız hem de faydaları mümkün olduğunca çok kişiye yaymamız gerekecek” şeklinde yazdı.

Yapay zekada büyük sıçrama: GPT-4 resmi olarak tanıtıldı!

1980 YILINDAN BU YANA KARŞILAŞTIĞI EN ÖNEMLİ TEKNOLOJİ

Microsoft’un kurucu ortağı, ChatGPT’nin sağlık hizmetlerindeki eşitsizliklerle mücadeleye, eğitimi artırmaya ve iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olacağını da ekledi. Gates ayrıca, ChatGPT’nin, 1980’de grafiksel bir kullanıcı arabirimiyle tanıştığından bu yana kendisinin ‘devrim niteliğinde’ olarak değerlendirdiği tek teknoloji olduğunu yazdı.

Gates, “AI’nin (Artificial Intelligence – Yapay Zeka) gelişimi, mikroişlemcinin, kişisel bilgisayarın, internetin ve cep telefonunun yaratılması kadar temel. Yapay zeka, insanların çalışma, öğrenme, seyahat etme, sağlık hizmeti alma ve birbirleriyle iletişim kurma şeklini değiştirecek. Tüm endüstriler onun etrafında yeniden yönlenecek” öngörüsünde bulundu.

Microsoft Office - Yapay zeka destekli Copilot aracı

COPİLOT ARACI İLE OFFİCE UYGULAMALARI DAHA AKILLI

Microsoft geçen hafta kullanıcıların takvimlerinden, e-postalarından, toplantılarından ve belgelerinden alınan verileri kullandığını ve bunların Word ve Excel gibi uygulamalara entegre edileceğini söylediği Microsoft 365 Copilot’u piyasaya sürdü. Microsoft, kullanıcıların e-postaları özetlemek, toplantı notları oluşturmak ve verileri biçimlendirmek için Copilot’u kullanabileceğini söyledi.

Copilot, Gates’in ‘dijital kişisel asistan’ olarak adlandırdığı, insanların e-postalarını okuyan, ‘katıldığınız toplantıları bilen’ ve planlama, iletişim ve e-ticaret konularında size yardımcı olan kişisel bir temsilci fikrine benziyor gibi görünüyor.

Bill Gates'in yapay zeka hakkında yazdığı blog yazısı

Türkiye'den milli yapay zeka hamlesi... 50 bin kişi istihdam edilecekTürkiye’den milli yapay zeka hamlesi… 50 bin kişi istihdam edilecek

Bununla birlikte Gates, böyle bir kişisel yardımcının, modelleri eğitmenin ve hesaplamaları yürütmenin maliyeti nedeniyle ‘henüz mümkün olmadığını’, ancak gelecek için bunun ‘gerçekçi bir hedef’ olduğunu belirtti.

Gates, ayrıca, yapay zeka ile firmaların ayrıca satış bilgilerine, finans belgelerine, ürün programlarına ve endüstri haberlerine erişimi olan ve çalışanların danışabileceği şirket çapında temsilciler oluşturabileceğini de ekledi. Gates, kafasındaki senaryoda, söz konusu ‘temsilci’nin ‘her toplantının bir parçası olması gerektiğini’ ve ‘pasif olmasının sağlanabileceğini veya biraz iç görüsü varsa konuşmaya teşvik edilebileceğini’ de belirtti.

Gates, gönderisini “Sonucun çalışanların daha üretken olacağı yönünde olacağına inanıyorum” diye bitirdi.

KAYNAK : FİNANS GÜNDEM, Haber7

İLİŞKİLİ HABERLER

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder