3D yazıcıyla üretilmişti… Roketin fırlatılmasıyla uzay tarihinde bir ilk gerçekleşti

3D yazıcıyla üretilmişti... Roketin fırlatılmasıyla uzay tarihinde bir ilk gerçekleşti

3D yazıcıyla üretilmişti… Roketin fırlatılmasıyla uzay tarihinde bir ilk gerçekleşti

Relativity Space tarafından 3D baskı makinesiyle üretilen Terran 1 uzay roketi, çarşamba günü başarılı bir şekilde uzaya fırlatılmıştı. İlk iki başarısız fırlatma girişiminden sonra üçüncü girişimde fırlatılan roketin yeteri kadar veri topladığı söyleniyor.

3D yazıcı ile üretilen ilk roket başarılı bir şekilde uzaya fırlatıldı!

Şirketin yapmış olduğu açıklamaya göre 3D yazıcıyla üretilen Terran 1 uzay roketi, havalanırken maruz kaldığı şiddetli dirence karşı üstün bir başarı sergilediği ancak ikinci eşik olan yörüngeye ulaşamadığı belirtildi.

3D YAZICI İLE ÜRETİLEN BİR ROKETİN UÇUŞU KANITLANDI

12 Milyon dolara üretilen Terran 1 roketi, 33.5 metre yükseklikte, 2.8 metre genişliğinde ve 9 bin 280 kg ağırlığında bulunuyor. Relativity Space tarafından üretilen Terran 1 uzay roketi, 3D yazıcı ile hazırlandı. Bu yöntem ile uzay alanında üretilecek roketler için en az maliyette kaliteli performans sağlanması hedefleniyordu.

Şirketin test program yöneticisi olan Arwa Tizani Kelly, hedefe tam ulaşamadıklarını ancak buna rağmen üç boyutlu yazıcıyla üretilen roketin çalıştığını kanıtlamak için yeteri kadar veri topladıklarını belirtti.

Maliyetleri azaltmak için üretilen roketin şirket için beklenenleri karşıladığı düşünülüyor. SpaceX ve NASA gibi birçok firma uzay uzay çalışmalarında maliyeti düşürmek için ciddi adımlar atıyor. Bu şirketlerden biri de Relativitiy Space, 3D baskı cihazını kullanarak maliyette tasarrufun sağlandığını belirtti.

KAYNAK : Haber7

İLİŞKİLİ HABERLER

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder