Kirin 980 Dünyanın İlk 7nm Mobil İşlemcisi Oldu

Kirin 980 Dünyanın İlk 7nm Mobil İşlemcisi Oldu

İçerisinde birçok ilki barındıran Kirin 980, ilk 7nm mobil işlemci olmasının yanı sıra Çift Sinir İşleme Ünitesi (NPU), Cortex A76 çekirdekleri kullanma, Mali G76 grafik işlemcisi bulundurma, 1.4Gbps Cat.21 modem barındırma ve LPDDRX4 RAM’leri 2133mhz çalıştırma gibi bir dizi ilki gerçekleştirdi.

Huawei CEO’Su Richard Yu’nun “Mobil Yapay Zekanın Nihai Gücü” başlıklı konuşmasının ardından gün yüzüne çıkarılan işlemcinin, kullanıcılarına birçok avantaj sağladığının altını çizerken, çok daha farklı özellikleri bulunan bir mobil dünyanın kapılarının açılmaya başlandığı belirtildi.

Kirin 980 daha güçlü Kirin 980 işlemcisinin önceki nesillere göre yüzde 75 daha güçlü olduğunun altını çizen Huawei, işlemcinin detaylarını verdi. “Bir sekiz-çekirdekli konfigürasyonda, Kirin 980’deki CPU iki çok büyük Cortex-A76; iki büyük Cortex-A76 ve dört küçük Cortex-A55 çekirdeklerinden oluşur.” Şeklinde işlemcinin SoC özelliklerinden bahsedilirken, şirketin işlemcinin özelliklerinden daha iyi yararlanmak adına Flex-Scheduling adı verilen yeni bir alt yapıyla işlemcisini tasarladığı vurgulandı.

Mobil oyunların daha yüksek grafikler sunmasının ardından Huawei, Mali-G76 GPU’yu Kirin 980’e dahil etti. Kirin 980 ile birlikte çalışan Mali-G76, bir önceki nesle göre yüzde 178 daha yüksek güç verimliliği yüzde 46 daha fazla grafik işlemci gücü sunuyor. Mali-G76 ayrıca oyun iş yüklerini akıllıca tanımlamak ve en az oyun performansı elde etmeye yönelik kaynak tahsisini ayarlamak için yapay zeka kullanan yenilikçi bir saat yükseltme (overclock) teknolojisine sahip.

Kirin 980 yapay zeka özellikleri Dual NPU desteğiyle birlikte Kirin 980, mobil telefonlardaki cihaz içi yapay zeka deneyimini önceki nesillere göre çok daha yukarılara çekmeyi başarıyor. Örneğin; Kirin 980, Kirin 970’e oranla yüzde 120’ye varan bir artışla, dakikada 4.600 görüntü algılayabiliyor. Ayrıca Kirin 980, Caffee, Tensorflow ve Tensorflow Lite gibi ortak AI framework’lerini destekliyor ve geliştiricilerin Dual NPU’nun işlem gücüne kolayca ulaşabilmelerini sağlayarak, On-Device AI teknolojisinin kullanımını basitleştiren bir takım araçlar sunuyor.

Rakiplerine göre birçok farklı özellik sunan ve halihazırda dünyanın en iyi mobil işlemcisi olarak tanımlanan Kirin 980, şimdilik sadece belirli modellerde kullanıyor olsa bile içinde barındırdığı özelliklerle birçok marka ve model tarafından tercih edilecek gibi görünüyor.

(tamindir)

KAYNAK : AKŞAM GAZETESİ

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder