Tarihte bir ilk olacaktı, iptal edildi

Tarihte bir ilk olacaktı, iptal edildi

TM Dijital Haber Merkezi

NASA konu ile ilgili yaptığı açıklamada, geçen hafta uzay yürüyüşüne çıkan Nick Hague ve Anne McClain operasyonunu gerçekleştirdiği sırada McClain’ın uzay giysisi ile ilgili bir sorun ortaya çıktı. Bu nedenle McClain’ın Cuma günü çıkacağı uzay yürüyüşü iptal edildi ve yerine Nick Hague’un çıkacağını belirtti.

29 Mart’ta Uluslararası Uzay İstasyonu tarihinde bir ilk yaşanacak, iki kadın astronot uzay yürüyüşüne çıkarak sadece kadınların çıktığı ilk uzay yürüyüşünü gerçekleştirmiş olacaktı.

Kadın astronotlar Anne McClain ve Christina Koch, 59’uncu mürettebatın yapacağı üç uzay yürüyüşünün ikincisini gerçekleştirip tarihe geçmeyi planlıyordu.

59’uncu mürettebatla 15 Mart’ta ISS’ye ulaşan Christina Koch ilk kez uzaya çıkmıştı. Koch, yaklaşık 3 aydır istasyonda bulunan Anne McClain ile yaklaşık 7 saat sürecek yürüyüşü geçekleştirmeyi planlıyordu.

SORUN GİYSİDE DEĞİL ASTRONOTTA

Yapılan açıklamaya göre, astronot kıyafetinin içine giyilen, göğüs kafesini basınçtan koruyan, üst gövde etrafında sert bir muhafaza sağlayan, Kontrol Modülü (DCM) ve Birincil Yaşam Desteği Alt Sistemi (PLSS) sırt çantası için yapısal bağlantı noktaları içeren  Hard Upper Torso (HUT)  isimli giysinin Orta, Büyük ve XL bedenlerinden Uluslararası Uzay İstasyonu’nunda ikişer tane bulunuyor.

İki kadın astronotun da Orta beden giydiği, ancak yaklaşık 3 aydır istasyonda bulunan Anne McClain’in bu zaman zarfında 5 santim uzadığı bu sebepten giysinin artık McClaline’e tam olmadığı belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde McClain konu ile ilgili resmi Twitter hesabından bir paylaşım yapmış, yaklaşık 5 santim uzadığını belirtmişti.

UZAYA GİDEN ASTRONOTLARIN BOYU 5 İLA 7 BUÇUK SANTİME KADAR UZUYOR

Avrupa Uzay Ajansı’nda (ESA) çalışan astronotların uzaya yaptıkları yolculuklardan sonra boylarının geçici bir süreliğine arttığı gözlenmiş, ESA bu durumunun sebebini ise yerçekiminin yokluğu olarak belirtmişti.

ESA, “Dünya’nın yerçekimi nedeniyle normal boyumuzdan daha kısayız. Bunun sebebi yerçekiminin omurgamızı sıkıştırması ve sıkışan omurganın zamanla şeklinin bozulmasıdır. Uzayda yerçekimi olmadığından omurganız sıkışmaz ve omurganızın arasındaki kıkırdak dokular esneyerek küçük uzamalara maruz kalır. Bunun yanında omurgadaki şekil bozukluğu düzelerek uzamaya katkı sağlar. Boyunuza oranla 5 ila 7,5 cm arasında boy artışına sahip olursunuz. Ancak Dünya’ya döndükten bir süre sonra bu uzamanın tümü eski haline döner.” Açıklamasında bulunmuştu.

KAYNAK : AKŞAM GAZETESİ

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder