Yerli İHA buldu F-16’lar vurdu

Yerli İHA buldu F-16’lar vurdu

aksam.com.tr

MİT ve TSK ortak operasyonunda, terör örgütü PKK’nın elebaşı Cemil Bayık’ın en yakın adamlarından Rıza Altun ve beraberindekiler, yerli İHA Bayraktar TB2 ile tespit edilmesinin ardından Kandil’e yapılan hava harekâtıyla vuruldu.

Konu ile ilgili aksam.com.tr’den Gökhan Ertaş’a konuşan Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, “Kendi milli ve özgün sistemlerimizi geliştirdikçe operasyonel etkinlik ve başarıda beraberinde geliyor.” dedi.

Türkiye’nin son yıllarda başarıyla yürüttüğü savunma modernizasyonu ile kazandığı insansız hava aracı (İHA) ve silahlı insansız hava aracının (SİHA) terör örgütü PKK’nın yurt içindeki eylem kabiliyetine büyük darbe vurdu.

Türkiye, son dönemde insansız askeri sistemler alanında, özellikle MALE (medium altitude / long endurance) ve taktik segmentlerde dünyanın en önemli aktörlerinden bir haline geldi. Özellikle Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarında Bayraktar TB2 başta olmak üzere İHA / SİHA sistemlerinin gösterdiği üstün başarılar, hem bu sistemlerin envanterdeki sayılarını ve ihraç potansiyelini artırmış, hem de terör örgütlerine de büyük darbe vurmuştur.

TERÖRİSTLERİN KORKULU RÜYASI

Türk Hava Kuvvetleri envanterine 2015 yılında giriş yapan, Roketsan’ın geliştirdiği füzelerle donatılan Bayraktar İHA, 24 saat kesintisiz uçuş yapıp keşif ve saldırı gücüyle teröristlerin korkulu rüyası olmaya devam ediyor.

KAYNAK : AKŞAM GAZETESİ

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder