Trump, üretimi duran ZTE için harekete geçti

Trump, üretimi duran ZTE için harekete geçti

Ürettiği mobil cihazlarda Qualcomm gibi Amerikan şirketlerinden kritik bileşenler satın alan ZTE, ticaret yasağı nedeniyle üretim yapamaz hale gelmiş ve üretim operasyonlarını durdurduğunu açıklamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, şirketi düştüğü zor durumdan çıkaracak açıklamayı Twitter hesabından yaptı: “ Çin Başkanı Xi ve ben, dev Çinli telefon şirketi ZTE’ye iş dünyasına hızla geri dönecek bir yol bulmak için çalışıyoruz. Çin’de çok fazla kişi işsiz kaldı. Ticaret Bakanlığı’na halletmeleri için emir verildi!”

President Xi of China, and I, are working together to give massive Chinese phone company, ZTE, a way to get back into business, fast. Too many jobs in China lost. Commerce Department has been instructed to get it done!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 13 Mayıs 2018   ABD akıllı telefon pazarının dördüncü en büyük oyuncusu olan ZTE, 75.000’den fazla çalışana sahip. Trump, ZTE için nasıl bir çıkış yolu sağlanacağına dair detaylar vermezken, ticaret yasağının kaldırılması muhtemel görünüyor.   ABD ve Çin arasındaki ticaret gerginliği ZTE dışında Huawei gibi Çinli şirketleri de etkiliyor. ABD, mayıs ayı başında bu telefon üreticilerinin cihazlarının askeri üslerde satışını yasaklamıştı.   (Haber Türk)

Dünya devi ZTE yasak nedeniyle faaliyetlerini durdurdu

KAYNAK : STAR GAZETESİ

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder