Uber’in uçan taksileri Federal Havacılık Kurulu engeline takıldı

0
406
gösterim

Uber’in bu projeyi hayata geçirebilmek için FAA’ya ihtiyacı var, çünkü araçların onayı ve kontrollü hava sahası izni FAA’dan çıkıyor. Ancak FAA, konuya güvenlik yönünden bakmaları gerektiğini ve henüz bu konuda pek çok açık olduğunu söylüyor. Projenin gelecekte hayata geçirilmesinde bir sakınca olmadığı da söyleniyor, ancak yeni bir uçak ya da jetin kullanılabilir hale gelmesi için bile ortalama 10 sene boyunca pek çok çalışma yapılıyor ve FAA aynı testlerin Uber için de geçerli olacağını ve 2023’ün çok yakın bir zaman olduğunu belirtiyor.

Projenin tanıtıldığı etkinlikte gündeme gelen bir diğer konu ise hava trafiğinin nasıl kontrol edileceği ve bu konuda gelecekte yaşanacak artış ile ilgili ne düşünüldüğü oldu. Bunun için belirli hava trafiği sahalarının oluşturulacağı ve araçların sürekli olarak kontrol edileceği söylense de belliki Uber henüz projeyi kendi içinde de yeterince detaylandırmamış.

Uber’in NASA ile kurduğu ortaklık ile birçok sorunu yeniden değerlendireceği düşünülse de 2023 senesinde uçan taksilere binmek şimdilik biraz ertelenecek gibi duruyor.   (Webtekno)

 

KAYNAK : STAR GAZETESİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin