TSMC Zammı, İşlemci ve Ekran Kartı Fiyatlarını Artırabilir

0
98
gösterim

En büyük dış kaynak yarı iletken üretim tesisi TSMC, uluslararası çapta yaşanan çip krizinden ötürü müşterileriyle olan sözleşme fiyatını yüzde 20 kadar daha artırıyor. Ayrıca Tayvanlı üretim devi fırsattan istifade 12 aylık dönemde yüzde 10 daha zam yapmıştı. Bu Malezya artan Covid-19 vakaları nedeniyle yaşanan üretim yavaşlığından sonra işlemci ve ekran kartı pazarına vurulan ikinci büyük darbe diyebiliriz.

24 Ağustos’ta Tayvan Ekonomi Bakanı Wang Mei-Hua, yapmış olduğu açıklamayla çip sıkıntısının yıl sonuna kadar çözülmesini sağlanacağı hususunda ABD ve ABD merkezli şirketlere güvence vermeye çalışmıştı. Fakat şu anki durum maalesef aksini söylüyor, birçok dev şirket 2022 yılında da krizin devam edeceğini öngörmekte.

TSMC üretim bedeli artışını müşteriye göre belirleyecek. Bu nedenle bütün yarı iletken piyasası etkilenecek diyemesek de büyük devler için oldukça kötü bir durum. Sadece yeni nesil 7 ve 10nm değil, eski üretim süreçleri de fiyat artışından daha ağır bir şekilde nasibini alacak. Ne yazık ki halihazırda fiyatlar nedeniyle zaten güçlü donanımlara erişmekte zorlanan bilgisayar tutkunlarını TSMC’nin bu hamlesi üzecek gibi gözüküyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin