Bir devrin sonu: Teknoloji devi dudak uçuklatan fiyata satılıyor!

Bir devrin sonu: Teknoloji devi dudak uçuklatan fiyata satılıyor!

Bir devrin sonu: Teknoloji devi dudak uçuklatan fiyata satılıyor!

Bir devir sona eriyor. Japonya’nın en büyük teknoloji markalarından biri olan Toshiba satılıyor. 15,2 milyar dolarlık satın alma teklifini kabul eden firma Industrial Partners liderliğinde bir grup tarafından satın alınıyor.

Toshiba şirketi

SATIN ALMA SÜRECİ BİRÇOK KEZ ERTELENMİŞTİ

Anlaşma gerçekleşirse JIP ve Orix Group, Rohm Co ve Chubu Electric Power’ın da aralarında bulunduğu diğer yatırımcılar Japonya’nın en popüler şirketlerinden birini satın almış olacak. Refinitiv verilerine göre, bu aynı zamanda bu yıl küresel çapta gerçekleşen en büyük üçüncü işlem olacak.

JIP liderliğindeki grup, bankaların çalkantılı bir ekonomik ortamda aşırı temkinli davranması nedeniyle finansman temininde de zorluklarla karşılaştığı için satın alma süreci birçok kez ertelenmişti.

Toshiba şirketi

NÜKLEER ENERJİ GİRİŞİMİ MİLYAR DOLAR KAYBETMESİNE MAL OLDU

Toshiba 2015’ten bu yana muhasebe ve kurumsal yönetim skandallarıyla gündeme geliyordu. Bu noktada ağır zarara uğrayan şirket, satılma kararı aldı. Ayrıca Toshiba’nın ABD’de nükleer enerji işine girmesi 6.3 milyon dolarlık zarara uğramasına neden oldu. Buna bağlı olarak bellek çipi üretim birimini satmak zorunda kalan Toshbia, yatırımcılar tarafından da sürekli baskı altındaydı.

Kullanıcılar çok beğenecek... Huawei kamera ve ekranıyla dikkat çeken P60 serisini tanıttı

2015’ten bu yana geçirdiği 8 zorlu yıl nedeniyle şirket içi anlaşmazlıkların yaşandığı bildiriliyor. Geçen yıl yönetim kurulu şirketi ikiye bölme kararı almış ancak durum hissedarlar tarafından reddedilmişti.

 

KAYNAK : Haber7

İLİŞKİLİ HABERLER

Sosyal Medya'da Paylaş

Yorum gönder